Pompa ciepła bez fotowoltaiki – czy to ma sens?

Pompa ciepła coraz częściej wybierana jest jako źródło ogrzewania nieruchomości oraz ciepłej wody. Pozwala na obniżenie kosztów użytkowania a ponadto stanowi rozwiązanie przyjazne dla środowiska naturalnego. Często decydując się na pompę ciepła, instalujemy również fotowoltaikę. Zastanawiasz się czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca?

Działanie pompy ciepła – na czym polega?

Zanim przejdziemy do kwestii opłacalności warto wiedzieć jak działa pompa ciepła. Jest ona urządzeniem grzewczym wykorzystującym energię z otoczenia i energię elektryczną w celu ogrzewania ciepłej wody, jak również pomieszczeń wchodzących w skład danej nieruchomości. Energia geotermalna, aerotermalna i hydrotermalna to źródła ciepła. Pompa ciepła ma przede wszystkim za zadanie rozprowadzić ciepło po systemie grzewczym.

Nie zapominajmy, że pompy ciepła są urządzeniami wielofunkcyjnymi. Nowoczesne urządzenia, jak np. pompy ciepła Panasonic pozwalają także na chłodzenie pomieszczeń – instalacja musi jednak być wyposażona w odpowiednie urządzenia, tzw. klimakonwektory.

Czy pompa ciepła bez fotowoltaiki jest opłacalna?

Eksploatacja nowoczesnej pompy ciepła nie jest droga. Miesięczny wydatek to kwota rzędu 200-300 zł. (ogrzewanie pomieszczeń i ciepłej wody) przy cenie 90 gr. za 1 kWh energii elektrycznej. Kwota zależy od modelu oraz mocy wykorzystywanego urządzenia. Fotowoltaika może pozwolić na zredukowanie kosztów eksploatacji urządzenia do zera.

Zatem jeśli zależy nam na maksymalnym ograniczeniu wydatków, warto zainstalować w domy również system fotowoltaiki. Nie zapominajmy, że koszty eksploatacyjne związane są także z innymi czynnikami takimi jak poziom termoizolacyjności budynku.  Większe straty ciepła spowodowane nieszczelnościami stolarki okiennej wpływają na wzrost kosztów ogrzewania pompą ciepła.

Komu powierzyć montaż pompy ciepła?

Pompa ciepła bez fotowoltaiki nie będzie generowała bardzo wysokich kosztów. Koszty eksploatacyjne w skali roku sięgają bowiem maksymalnie kilku tysięcy złotych.

Jeśli zdecydujemy się na montaż urządzenia przez firmę w tym się specjalizującą możemy mieć pewność, że pompa zostanie zamontowana szybko i prawidłowo. Pracownicy firm posiadają fachową wiedzę z zakresu chłodnictwa, elektrotechniki oraz zasad działania pomp ciepła. Chętnie doradzą jaki model sprawdzi się w przypadku danego typu nieruchomości i jej powierzchni.