Kiedy potrzebna jest rehabilitacja osób starszych?

Korzyści płynących z regularnej aktywności fizycznej w starszym wieku jest wiele. Zmniejszenie dolegliwości bólowych, łatwość samodzielnego przemieszczania się, niższe ryzyko upadku to tylko niektóre z pozytywnych efektów aktywności ruchowej. Rehabilitacja dla seniorów to doskonała okazja do aktywizacji osób w podeszłym wieku. Rehabilitacja osób starszych może uchronić seniorów przed powikłaniami wiążącymi się ze zbyt małą ilością ruchu. Jednocześnie, wpłynie pozytywnie na samopoczucie i kondycję seniora.

Wskazania do rehabilitacja seniora

Podeszły wiek to często czas, kiedy zmagamy się z różnego typu schorzeniami i dolegliwościami. Pojawia się ograniczenie sprawności, pogarsza się komfort życia. Może mieć to związek z chorobami przebytymi w przeszłości lub tymi, z którymi senior zmaga się w danej chwili. Często jednak, przyczynia się do tego niewielka aktywność fizyczna i wycofanie z życia społecznego.

Wskazania do rehabilitacji osób starszych to m.in. zmiany zwyrodnieniowe, osteoporoza, stany po przebytych operacjach czy też kontuzjach i urazach. Senior może wymagać rehabilitacji po długotrwałej hospitalizacji. Osoby z chorobami neurologicznymi takimi jak choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona także odniosą korzyści z rehabilitacji.

Rehabilitacja dla osób starszych – jaki ma cel?

Cele mogą być różne w zależności od pacjenta.
Celem może być:

  • poprawa zdrowia
  • umożliwienie powrotu do samodzielnego funkcjonowania
  • aktywizacja osoby starszej
  • wsparcie w chorobie
  • ograniczenie dyskomfortu wiążącego się z różnymi schorzeniami

Rehabilitacja osób starszych często wykorzystuje ćwiczenia ogólnousprawniające. Ma to związek z pogorszającą się sprawnością fizyczną i zwiększoną podatnością na urazy i kontuzje. Nie bez znaczenia jest również to, że osoby w podeszłym wieku potrzebują znacznie więcej czasu na regenerację. Powrót do stanu sprzed urazu bądź też choroby często bywa nawet niemożliwy. Dzięki ćwiczeniom ogólnousprawniającym możemy poprawić siłę mięśni i wydolność krążeniowo-oddechową.

Zwiększona aktywność fizyczna i dobrze opracowany plan działania to szansa na zwiększenie samodzielności seniora i zwiększenie jego niezależności od osób trzecich. Działania rehabilitacyjne korzystnie wpłyną na regenerację po chorobie czy operacji oraz będą stanowiły efektywną formę profilaktyki różnego typu chorób i kontuzji.

Rehabilitacja domowa to możliwość skorzystania z terapii bez konieczności opuszczania domu. W domu pacjenta może być również realizowana rehabilitacja neurologiczna czy też rehabilitacja po operacji biodra i kolana.

Artykuł sponsorowany